Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

pożyczka kto zgłasza

temat wybrany: pożyczka kto zgłasza

Pożyczka – kto zgłasza?

Pożyczka to jedna z najpopularniejszych form uzyskania dodatkowych środków finansowych. Może być ona udzielana przez banki, instytucje pozabankowe, a także osoby fizyczne. Warto jednak wiedzieć, kto powinien zgłosić fakt pozyskania pożyczki, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Jeśli pożyczkę otrzymujemy od osoby fizycznej, to zgodnie z przepisami nie jest ona obowiązkowa do zgłoszenia urzędowi skarbowemu. W przypadku pożyczek udzielanych przez banki czy instytucje pozabankowe, zobowiązanie zgłoszenia spoczywa na pożyczkodawcy. Banki oraz instytucje pozabankowe są bowiem zobowiązane do przekazywania informacji o udzielonych pożyczkach, w tym ich wysokości, do urzędu skarbowego.

W przypadku pożyczek udzielanych przez osoby fizyczne, warto jednak zachować ostrożność i sporządzić umowę pożyczki. Powinna ona zawierać m.in. dokładny opis warunków pożyczki, wysokość odsetek, sposób spłaty, a także terminy spłaty rat. Wszystkie te informacje powinny być spisane na piśmie i podpisane przez obie strony.

W przypadku pożyczek udzielanych przez osoby fizyczne, warto również pamiętać o opodatkowaniu. Jeśli pożyczka jest udzielona bez odsetek lub z odsetkami poniżej rynkowych, to nie jest ona opodatkowana. W przypadku pożyczek z odsetkami wyższymi niż rynkowe, należy zapłacić podatek dochodowy od zysku kapitałowego.

Ważne jest więc, aby przed podpisaniem umowy pożyczki dokładnie przeanalizować wszystkie warunki i skorzystać z profesjonalnej porady doradcy podatkowego.

Podsumowując, pożyczka udzielona przez osobę fizyczną nie wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego. W przypadku pożyczek udzielanych przez banki lub instytucje pozabankowe, zobowiązanie zgłoszenia spoczywa na pożyczkodawcy. Warto jednak zawsze zachować ostrożność i sporządzić umowę pożyczki, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i zapłacić odpowiednie podatki.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x