Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

kiedy pożyczka jest zwolniona z pcc

temat wybrany: kiedy pożyczka jest zwolniona z pcc

Kiedy pożyczka jest zwolniona z PCC?

Podczas zawierania umowy pożyczki często pojawia się pytanie, czy należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Istnieją jednak sytuacje, w których pożyczka jest zwolniona z tego obowiązku. W tym artykule przedstawimy, kiedy tak się dzieje.

Po pierwsze, warto zaznaczyć, że PCC wynosi obecnie 2% od wartości pożyczki. Oznacza to, że dla pożyczki w wysokości 10 000 złotych, trzeba zapłacić 200 złotych podatku.

Pożyczka jest jednak zwolniona z PCC, gdy:

1. Jest pożyczką bezodsetkową, np. między członkami rodziny.

2. Jest pożyczką na cele mieszkaniowe lub budowlane, np. na zakup działki, budowę domu czy remont mieszkania.

3. Jest pożyczką dla rolników lub firm (tzw. pożyczki inwestycyjne), na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

4. Jest pożyczką udzielaną przez jednostki samorządu terytorialnego lub państwowe, np. Fundusz Pracy, Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, itp.

Warto również zwrócić uwagę na to, że pożyczka może być zwolniona z PCC tylko wtedy, gdy została spisana w formie aktu notarialnego lub umowy pożyczki. Jeśli natomiast została udzielona ustnie lub w inny sposób, PCC należy uiścić.

Podsumowując, warto pamiętać, że nie w każdej sytuacji pożyczka jest objęta obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto sprawdzić, czy pożyczka spełnia wymienione powyżej kryteria zwolnienia z PCC, co pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x