Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt

temat wybrany: jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt

Coraz częściej słyszymy o oszustwach związanych z wzięciem kredytu na czyjeś dane osobowe. Zdarza się, że osoba, której nieznajomy wziął kredyt, dowiaduje się o tym dopiero po kilku latach, gdy chce wziąć kredyt na własne potrzeby, a bank odmawia mu udzielenia pożyczki. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na nas kredytu.

1. Sprawdź swoje BIK
BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to instytucja, która gromadzi informacje o kredytach i pożyczkach zaciągniętych przez osoby fizyczne i firmy. Każdy może wystąpić do BIK i sprawdzić, czy na jego dane osobowe nie został wzięty kredyt. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i przesłać go do Biura. W odpowiedzi otrzymamy raport, który pokaże, czy ktoś wziął na nas kredyt, jakie mamy zobowiązania i czy spłacamy je terminowo.

2. Monitoruj swoje konto bankowe
Jeśli ktoś wziął na nas kredyt, na pewno pojawi się to na naszym koncie bankowym. Warto regularnie monitorować historię transakcji i sprawdzać, czy nie ma na niej nieznanych nam wpłat lub wypłat. Jeśli coś takiego się pojawi, należy skontaktować się z bankiem i zgłosić podejrzenie oszustwa.

3. Sprawdź swoje dokumenty
Jeśli ktoś chce wziąć na nas kredyt, musi mieć nasze dane osobowe. Warto więc sprawdzać, czy nie zgubiliśmy dowodu osobistego lub innych dokumentów, na których znajdują się nasze dane. Jeśli tak się stało, warto złożyć odpowiednie zgłoszenie w urzędzie i zablokować dokument.

4. Zwróć uwagę na nieznane telefony i maile
Oszuści często kontaktują się z osobami, których dane ukradli lub wykradli, podając się za pracowników banków i prosząc o podanie danych osobowych. Warto być ostrożnym i nie podawać nikomu swoich danych przez telefon czy maila, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni, kto dzwoni lub pisze.

Pamiętajmy, że wzięcie kredytu na czyjeś dane osobowe jest przestępstwem i może skończyć się dla oszusta bardzo poważnymi konsekwencjami. Dlatego warto dbać o swoje dane osobowe i regularnie sprawdzać, czy nie padliśmy ofiarą takiego oszustwa.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x