Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

pożyczka od rodziców jaki podatek

temat wybrany: pożyczka od rodziców jaki podatek

Pożyczka od rodziców to często spotykane rozwiązanie w przypadku potrzeby zastrzyku finansowego. Jednakże, warto zastanowić się nad kwestią podatkową, która wiąże się z taką transakcją. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, jakie podatki należy uiścić w związku z pożyczką od rodziców.

Po pierwsze, warto zaznaczyć, że pożyczka od rodziców nie jest objęta podatkiem od spadków i darowizn. Oznacza to, że nie trzeba odprowadzać podatku od kwoty pożyczki, którą otrzymamy od naszych rodziców.

Jednakże, w przypadku, gdy rodzice otrzymują od nas odsetki od pożyczki, to taka kwota będzie objęta podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że rodzice będą musieli odprowadzić podatek w wysokości 19% od uzyskanych odsetek.

Warto również pamiętać, że w przypadku, gdy pożyczka od rodziców zostanie umorzona, to taka kwota będzie traktowana jak darowizna. Oznacza to, że w zależności od kwoty, która zostanie umorzona, będziemy musieli odprowadzić podatek od darowizny. W przypadku, gdy darowizna przekroczy kwotę wolną od podatku, czyli obecnie 9 637 zł, to będziemy musieli uiścić podatek w wysokości 3% od wartości przekroczenia kwoty wolnej od podatku.

Podsumowując, pożyczka od rodziców nie jest obciążona podatkiem od spadków i darowizn. Jednakże, odsetki od takiej pożyczki są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a umorzona pożyczka traktowana jest jak darowizna i może podlegać opodatkowaniu. Dlatego warto zawsze dokładnie przeanalizować kwestię podatkową przed podjęciem decyzji o pożyczce od rodziców.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x