Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

pożyczka kto składa pcc

temat wybrany: pożyczka kto składa pcc

Pożyczka – kto składa PCC?

Pożyczka to forma finansowania, która polega na udzieleniu przez jedną osobę (pożyczkodawcę) pieniędzy drugiej osobie (pożyczkobiorcy). W Polsce pożyczki nie są objęte specjalnymi przepisami, co oznacza, że nie ma obowiązku składania w tym przypadku deklaracji podatkowej. Niemniej jednak, w niektórych sytuacjach konieczne jest uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Kto zatem składa PCC w przypadku pożyczki?

Jeśli pożyczka jest udzielana w ramach działalności gospodarczej, to podatek PCC powinien zostać zapłacony przez pożyczkodawcę. W przypadku, gdy pożyczka jest udzielana przez osobę fizyczną w ramach działalności niemającej charakteru gospodarczego, to podatek PCC powinien zostać zapłacony przez pożyczkobiorcę.

Podatek PCC wynosi 2% kwoty pożyczki i należy go uiścić w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki. W przypadku nieterminowej płatności podatku grożą sankcje finansowe.

Warto jednak pamiętać, że podatek PCC nie jest wymagany w przypadku pożyczek pomiędzy członkami najbliższej rodziny (małżonkiem, rodzeństwem, rodzicami, dziećmi, wnukami i prawnukami) lub pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe.

Podsumowując, jeśli udzielamy pożyczki w ramach działalności gospodarczej, to obowiązek zapłaty podatku PCC spoczywa na pożyczkodawcy. W przypadku udzielania pożyczek osobom fizycznym, podatek ten powinien zostać zapłacony przez pożyczkobiorcę. Warto jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których podatek PCC nie jest wymagany.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x