Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

pożyczka kto płaci podatek

temat wybrany: pożyczka kto płaci podatek

Pożyczka – kto płaci podatek?

Pożyczka to popularna forma finansowania, która pozwala na uzyskanie dodatkowych środków na różnego rodzaju cele, np. zakup mieszkania, samochodu czy opłacenie studiów. Warto jednak wiedzieć, że zaciągnięcie pożyczki wiąże się z pewnymi podatkowymi konsekwencjami. Kto zatem płaci podatek od pożyczki?

Osoba udzielająca pożyczki

Osoba udzielająca pożyczki nie musi płacić podatku, jeśli pożyczka jest udzielana na cele prywatne, np. na spłatę długu, zakup samochodu czy remont mieszkania. W takim przypadku nie ma też obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego od kwoty udzielonej pożyczki.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli pożyczka jest udzielana na cele komercyjne, np. do prowadzenia działalności gospodarczej. Wówczas osoba udzielająca pożyczki powinna zapłacić podatek dochodowy od otrzymanych odsetek. Wysokość podatku zależy od wysokości otrzymanych odsetek oraz od stawki podatku dochodowego obowiązującej w danym roku podatkowym.

Osoba biorąca pożyczkę

Osoba, która bierze pożyczkę, nie płaci podatku od samej kwoty pożyczki. Jednakże, jeśli pożyczka jest udzielana na cele komercyjne, tj. do prowadzenia działalności gospodarczej, to musi ona wpisać otrzymane odsetki do swojego rozliczenia podatkowego. W ten sposób od otrzymanych odsetek zostanie odprowadzony podatek dochodowy.

Podsumowanie

Podsumowując, osoba udzielająca pożyczki nie musi płacić podatku, jeśli pożyczka jest udzielana na cele prywatne. Jeśli jednak pożyczka jest udzielana na cele komercyjne, to osoba udzielająca pożyczki musi zapłacić podatek dochodowy od otrzymanych odsetek, a osoba biorąca pożyczkę musi wpisać otrzymane odsetki do swojego rozliczenia podatkowego. W przypadku pytań lub wątpliwości, warto skonsultować się z doradcą podatkowym.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x