Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

pożyczka długoterminowa księgowanie

temat wybrany: pożyczka długoterminowa księgowanie

Pożyczka długoterminowa – jak księgować?

Pożyczki długoterminowe to coraz popularniejszy sposób na zdobycie kapitału na prowadzenie biznesu czy na realizację inwestycji. Jednak, jak każda inwestycja, tak i ta wymaga starannego, a przede wszystkim prawidłowego, księgowania. Jak to zrobić?

Po pierwsze, pożyczka długoterminowa powinna być zawsze zapisana w księdze rejestru długoterminowych zobowiązań. Jest to podstawowy dokument, który pozwala na kontrolowanie terminów spłaty pożyczki oraz wysokości rat kapitałowych i odsetkowych.

Po drugie, warto pamiętać, że kapitał pożyczki długoterminowej to zobowiązanie długoterminowe. Oznacza to, że zobowiązanie to powinno być uwzględnione w bilansie przedsiębiorstwa oraz w zestawieniu przepływów pieniężnych.

Po trzecie, warto zwrócić uwagę na sposób księgowania odsetek. Odsetki od pożyczki długoterminowej powinny być księgowane co najmniej raz na kwartał (w przypadku, gdy umowa pożyczki przewiduje odsetki stałe). Natomiast w przypadku, gdy odsetki zależą od zmian stóp procentowych, powinny być księgowane na bieżąco.

Po czwarte, warto pamiętać o zasadzie ostrożności przy księgowaniu wartości aktywów i pasywów. Oznacza to, że wartość pożyczki długoterminowej powinna być obniżona o kwotę odpisów amortyzacyjnych.

Warto mieć na uwadze powyższe kwestie, aby prawidłowo księgować pożyczkę długoterminową i uniknąć problemów związanych z ewentualnymi kontrolami skarbowymi. Prawidłowe księgowanie pożyczki długoterminowej to także podstawowy element prowadzenia biznesu na wysokim poziomie.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x