Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

kiedy przedawnia się pożyczka

temat wybrany: kiedy przedawnia się pożyczka

Pożyczki są częstym rozwiązaniem finansowym, które pomaga w radzeniu sobie z nagłymi wydatkami lub trudnościami finansowymi. Niestety, czasami zdarza się tak, że pożyczka nie jest spłacona w terminie, a wówczas pojawiają się pytania dotyczące przedawnienia takiego długu.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że termin przedawnienia pożyczki jest uzależniony od czasu trwania umowy. Zgodnie z polskim prawem, przedawnienie rozpoczyna się po upływie 3 lat od daty, w której wierzyciel miał prawo żądać zwrotu pożyczki. Oznacza to, że jeśli pożyczkodawca nie zdecydował się na egzekucję długu w ciągu trzech lat od momentu, w którym miał do tego prawo, to dług ulega przedawnieniu.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że istnieją okoliczności, które mogą spowodować zawieszenie biegu terminu przedawnienia. Przykładem takiej sytuacji jest zawarcie ugody z wierzycielem, która przedłuża termin spłaty pożyczki. Wówczas termin przedawnienia jest przesuwany o czas trwania ugody.

Warto również pamiętać, że przedawnienie pożyczki nie oznacza, że dług przestaje istnieć. Wierzyciel wciąż ma prawo do domagania się zwrotu pożyczki, jednak nie może już skorzystać z procedur egzekucyjnych. Oznacza to, że w przypadku przedawnienia pożyczki, wierzyciel może jedynie próbować skłonić dłużnika do dobrowolnego spłacenia długu.

Kolejną ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że przedawnienie pożyczki nie oznacza automatycznie, że dłużnik jest wolny od odpowiedzialności. Jeśli pożyczka została udzielona w ramach umowy cywilnoprawnej, wierzyciel ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń przed sądem, nawet jeśli dług jest już przedawniony.

Podsumowując, przedawnienie pożyczki następuje po upływie 3 lat od momentu, w którym wierzyciel miał prawo żądać zwrotu pożyczki. W przypadku przedawnienia długu, wierzyciel nie może już skorzystać z procedur egzekucyjnych, jednak nadal ma prawo do domagania się zwrotu pożyczki na drodze dobrowolnej lub sądowej.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x