Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

kiedy pożyczka nie podlega pcc

temat wybrany: kiedy pożyczka nie podlega pcc

Kiedy pożyczka nie podlega PCC?

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) objęte są między innymi umowy pożyczek. Jednak są sytuacje, gdy pożyczka nie jest objęta tym podatkiem. Warto wiedzieć, kiedy tak się dzieje, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Pożyczka między osobami prywatnymi

Jeśli pożyczka zostanie udzielona przez osobę prywatną, czyli nie będącą instytucją finansową, to nie podlega ona PCC. Niezależnie od tego, czy umowa zostanie zawarta na piśmie, czy też ustnie, nie będzie trzeba wpłacać podatku do urzędu skarbowego.

Pożyczka na cele mieszkaniowe

Jeśli pożyczka zostanie udzielona na cele mieszkaniowe, to nie będzie podlegać PCC. Oczywiście, trzeba pamiętać, aby zgłosić taki fakt do urzędu skarbowego i przedstawić dokumenty potwierdzające cel pożyczki.

Pożyczka od członka rodziny

Jeśli pożyczka zostanie udzielona przez członka rodziny, to również nie podlega PCC. Jednakże, aby uniknąć nieporozumień, warto spisać umowę na piśmie i określić w niej dokładny cel pożyczki oraz warunki jej spłaty.

Pożyczka na cele charytatywne

Jeśli pożyczka zostanie udzielona na cele charytatywne, to również nie podlega PCC. Warto jednak pamiętać, że trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające cel pożyczki i uwiarygodnić jej przeznaczenie.

Podsumowanie

PCC jest podatkiem, który obciąża umowy pożyczek, ale są sytuacje, kiedy nie trzeba go płacić. Warto wiedzieć, kiedy pożyczka jest zwolniona z podatku, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Pamiętajmy, że w sytuacjach, gdy nie jesteśmy pewni, czy pożyczka podlega PCC, warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub urzędnikiem urzędu skarbowego.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x