Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

kiedy pożyczka jest zwolniona z vat

temat wybrany: kiedy pożyczka jest zwolniona z vat

Kiedy pożyczka jest zwolniona z VAT?

Pożyczka to umowa między dwoma stronami, w której jedna z nich udostępnia drugiej określoną kwotę na określony czas, a druga zobowiązuje się do zwrotu kwoty pożyczonej wraz z odsetkami. Jednak czy w przypadku pożyczki należy odprowadzać VAT?

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, pożyczka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to, że nie trzeba płacić podatku od wartości dodanej od pożyczonej kwoty. Nie ma również obowiązku wystawienia faktury VAT.

Ważne jest jednak, aby umowa pożyczki została zawarta w formie pisemnej, ponieważ tylko wtedy można udowodnić, że dany przelew był pożyczką, a nie wpłatą za wykonaną usługę.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewne wyjątki od tej zasady. Pożyczka będzie musiała być opodatkowana VAT, jeśli zostanie udzielona jako forma zapłaty za usługę lub towar. Na przykład, jeśli osoba fizyczna udzieli pożyczki swojemu pracownikowi, który będzie nią opłacał swoje rachunki, VAT będzie musiał zostać pobrany na wartość pożyczki.

Podsumowując, pożyczka nie podlega opodatkowaniu VAT, jeśli zostanie udzielona w ramach umowy pożyczki. Warto jednak pamiętać, że w przypadku udzielania pożyczek w ramach działalności gospodarczej, warto skonsultować się z doradcą podatkowym w celu uzyskania odpowiednich wytycznych.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x