Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

kiedy odsetki od pożyczki są przychodem podatkowym

temat wybrany: kiedy odsetki od pożyczki są przychodem podatkowym

Kiedy odsetki od pożyczki są przychodem podatkowym?

W dzisiejszych czasach pożyczki stały się popularnym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Jednakże, należy pamiętać, że zaciągnięcie pożyczki zawsze wiąże się z kosztami, w tym z odsetkami. Co ważne, odsetki te mogą być uznane przez urząd skarbowy za przychód podatkowy.

Przychód podatkowy to kwota, którą osiągamy z naszych działań gospodarczych lub z innych źródeł niż wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, musimy opodatkować każdy przychód, który przekracza kwotę wolną od podatku.

W przypadku odsetek od pożyczki, zasada jest prosta – będą one uznane za przychód podatkowy, jeśli ich wysokość przekroczy kwotę wolną od podatku. Obecnie wynosi ona 8 000 zł rocznie, co oznacza, że jeśli w ciągu roku uzyskujemy dochód z odsetek powyżej tej kwoty, musimy zapłacić podatek od tej kwoty.

Warto jednak pamiętać, że odsetki od pożyczek, które są udzielane na cele mieszkaniowe, do nabycia lub remontu mieszkań, nie są uznawane za przychód podatkowy. W takim przypadku, nie musimy martwić się o to, czy przekroczyliśmy kwotę wolną od podatku czy też nie.

Jeśli jednak korzystamy z pożyczki na inne cele niż mieszkalne, należy zawsze pamiętać o tym, że odsetki od pożyczki mogą zostać uznane za przychód podatkowy. W przypadku pożyczek udzielanych przez instytucje finansowe, podatek jest pobierany automatycznie. Jeśli natomiast zaciągamy pożyczkę od osoby prywatnej, to wówczas zobowiązani jesteśmy do samodzielnego rozliczenia podatku.

Podsumowując, jeśli odsetki od pożyczki przekraczają kwotę wolną od podatku, musimy opodatkować uzyskany przychód. W przypadku pożyczek mieszkalnych, nie musimy się martwić o podatek. Warto również pamiętać, że w przypadku pożyczek udzielanych przez instytucje finansowe, podatek jest pobierany automatycznie.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x