Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

kiedy kredyt nie wchodzi do masy spadkowej

temat wybrany: kiedy kredyt nie wchodzi do masy spadkowej

Kiedy kredyt nie wchodzi do masy spadkowej?

Spadek to czasem skomplikowana i długa procedura związana z dziedziczeniem majątku po zmarłym. W wielu przypadkach w masy spadkowej znajduje się mienie nabyte przez spadkodawcę, ale co z kredytem? Czy kredyt wchodzi do masy spadkowej? Odpowiedź brzmi: zależy.

W dużym uproszczeniu, masy spadkowej podlegają wszystkie prawa i zobowiązania zmarłego, a więc także kredyty i pożyczki. Oznacza to, że zadłużenie zostaje spłacone z majątku nabytego przez spadkobierców. Jednakże, istnieją sytuacje, w których kredyt nie wchodzi do masy spadkowej.

Pierwszym przypadkiem jest kredyt współmałżonka. Jeśli spadkodawca zmarł, a kredyt był zaciągnięty wspólnie z małżonkiem, to cała odpowiedzialność za jego spłatę spoczywa na pozostałym małżonku. Kredyt nie wchodzi wówczas do masy spadkowej, ponieważ jest ona tylko i wyłącznie związana ze spadkobiercami.

Drugim przypadkiem, w którym kredyt nie wchodzi do masy spadkowej, jest tzw. kredyt delegowany. Jest to sytuacja, w której spadkodawca przekazał komuś uprawnienia do spłaty kredytu. Oznacza to, że dłużnik staje się inną osobą niż spadkodawca i kredyt nie wchodzi do masy spadkowej.

Warto także wiedzieć, że w przypadku, gdy spadkodawca zmarł z długami, które przewyższają wartość jego majątku, spadkobiercy mają prawo odmówić dziedziczenia. Wówczas nie tylko kredyt nie wchodzi do masy spadkowej, ale całość zadłużenia również nie jest dziedziczona przez spadkobierców.

Podsumowując, kredyt może wchodzić do masy spadkowej, ale są sytuacje, w których tak się nie dzieje. Należy pamiętać, że odpowiedzialność za spłatę kredytu spoczywa na spadkobiercach, a w przypadku kredytu wspólnego z małżonkiem, na pozostałym małżonku. Warto też wiedzieć, że w przypadku długów przewyższających wartość majątku, spadkobiercy mogą odmówić dziedziczenia.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x