Wyślij SMS

o treści WNIOSEK na 7257 (2,46 zł za sms)

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

pn - pt: 9:00 - 17:00

Biuro otwarte

Tel: 70 840 80 45
Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

dlaczego kredyt we frankach był tańszy

temat wybrany: dlaczego kredyt we frankach był tańszy

Kredyt we frankach szwajcarskich był jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu nieruchomości w Polsce. To przede wszystkim ze względu na atrakcyjne oprocentowanie, które było zazwyczaj niższe niż przy kredycie w złotówkach. Dlaczego tak się działo?

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że kredyty zaciągane w walutach obcych były tańsze, ponieważ pomiędzy kursami walut istniała różnica, czyli spread. Spread to różnica między ceną sprzedaży i kupna waluty. W przypadku franka szwajcarskiego spread był stosunkowo niski, co sprawiało, że kredyty były tańsze.

Drugim powodem niższych kosztów kredytów we frankach była polityka pieniężna Szwajcarii. Kraj ten słynie z bardzo stabilnej gospodarki i niskiej inflacji, co przyciągało inwestorów z całego świata. Dzięki temu banki szwajcarskie mogły pożyczać na rynkach międzynarodowych po bardzo korzystnych warunkach, co wpływało na niższe oprocentowanie kredytów.

Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na niższe koszty kredytów we frankach, była sytuacja na rynku finansowym w latach 2000-2007. W tym okresie poziom stóp procentowych był stosunkowo niski, co sprzyjało tanim kredytom. Dodatkowo, przed kryzysem finansowym w 2008 roku, banki udzielały kredytów bardzo liberalnie, co wpłynęło na dostępność kredytów i ich koszty.

Niestety, sytuacja ta zmieniła się drastycznie po kryzysie finansowym. Wraz z umocnieniem franka szwajcarskiego wzrosło również oprocentowanie kredytów, co spowodowało problemy dla wielu osób zaciągających kredyty we frankach. Dlatego też, warto dokładnie rozważyć wszelkie ryzyka związane z kredytem we frankach przed jego podpisaniem.

Podsumowując, koszty kredytów we frankach były niższe ze względu na niski spread pomiędzy kursami walut, stabilną politykę pieniężną Szwajcarii oraz sytuację na rynku finansowym w latach 2000-2007. Jednakże, po kryzysie finansowym sytuacja ta uległa zmianie, co powinno być brane pod uwagę przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu we frankach.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak zrobić szpagat w 15 minut

temat wybrany: jak zrobić szpagat w 15 minut Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj, że wykonanie szpagatu wymaga czasu, wysiłku i regularnych treningów. Jednak jeśli chcesz

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x